Достапни линкови

Нетанјаху избегна ракета


премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху

Бегајќи од ракета истрелана од Појасот Газа, премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху ја напуштил говорницата во текот на предизборниот собир во градот Ашкелон. Војската соопшти дека нејзиниот систем за против воздушна одбрана ја пресретнал ракетата. Ниту една палестинска организација не ја презеде одгворноста за овој напад. Спорадичното лансирање ракети и одмаздите на Израел на ваквите напади се чести и покрај прекинот на огнот со помош на Египет со што во ноември беа окончани дводневните борби меѓу палестинските групи и Израел.

XS
SM
MD
LG