Достапни линкови

Шпанскиот крал повика на национално единство


Шпанскиот крал Фелипе Шестти

Шпанскиот крал Фелипе Шестти во традиционалното Божиќно обраќање повика на национално единство и на одбрана на шпанскиот Устав кои се загрозени од каталонскиот сепаратизам. Тој побара да се задржат демократските вредности, без поделби или конфронтации. Според него, еден од главните предизвици во идната година ќе биде Каталонија која во 2017 година се обиде да се отцепи од Шпанија.

XS
SM
MD
LG