Достапни линкови

Турски воени авиони го повредиле грчкиот воздушен простор


илустрација

Турски воени авиони, без претходно да достават план за летање, го прекршиле грчкиот воздушен простор, прелетувајќи три пати над еден остров и над други два острови, објавија грчките медиуми.

Тие коментираат дека Турција го прекршила неформалниот мораториум на прелетувањата за време на големи празници, со оглед на тоа дека во Грција утре се слави Божиќ, јави дописничката на МИА од Атина.

Во сите случаи турските авиони биле препознаени и пресретнати од грчките воени авиони, како што е пракса во ваквите случаи, согласно меѓународните правила.

XS
SM
MD
LG