Достапни линкови

Путин ќе го отвори железничкиот сообраќај на мостот до Крим


мостот до Крим

Рускиот претседател Владимир Путин се очекува да учествува на официјалното пуштање во употреба на железничкиот сообраќај на мостот што ја поврзува Русија со окупираниот полуостров Крим. Киев, Вашингтон и Брисел ја осудија изградбата на мостот, оценувајќи ја како нарушување на суверенитетот на Украина при што воведоа санкции врз фирмите кои се поврзани со градењето на мостот во должина од 19 километри. Мостот чинеше околу 3,7 милијарди долари е и најдолг во Европа, а беше пуштен за возила во мај минатата година.

XS
SM
MD
LG