Достапни линкови

Протести во Белорусија


Неколку илјади граѓани излегоа на протест во Минкс против натамошната интеграција меѓу Белорусија и Русија.Тие со протестен марш во центарот на белоруската престолнина извикуваа „Независност“ и да „Живее Белорусија“. Протестите доаѓаат откако рускиот претседател Владимир Путин и неговиот белоруски колега Александар Лукашенкопо втор пат се сретнаа денеска за билатералните односи.

XS
SM
MD
LG