Достапни линкови

Талибанците се противат на вакцинирањето против полио во Пакистан


Талибанците во Пакистан убиле двајца полицајци кои ги заштитувале тимовите од здравствени работници кои на терен спроведуваат вакцинирање против детска парализа (полио).

Локалната полиција соопшти дека кон полицајците било пукано пред да влезат во болница во северозападната провинција Кибер Пахтунхва.

Портпаролот на пакистанските Талибанци рече дека тие стојат зад нападот.

Во изминатата деценија, талибанските милитанти убија многу здравствени работници кои се обидуваа да го вакцинираат населението, па затоа сегашните кампањи се спроведуваат со присуство на војска и полиција. Талибанците обвинуваат дека вакцинирањето против детска парализа има за цел да ги стерилизира пакистанските деца.

Пакистан и соседен Авганистан се единствените земји каде што се уште е распространета детска парализа. Оваа недела започна кампања за вакцинирање против полио, бидејќи бројот на заболени годинава се искачи на 103 лица.

XS
SM
MD
LG