Достапни линкови

Гласање за импичмент на Трамп


претседателот Доналд Трамп

Неколку минути откако спикерот на Претставничкиот дом Ненси Пелоси објави дека Домот денеска ќе гласа за импичмент, претседателот Доналд Трамп ја обвини за „обид за пуч“ и за „поткопување на американската демократија“. Во писмото од шест страници Трамп и порачува на Пелоси дека „историјата остро ќе и суди“. Претставничкиот дом денеска ќе расправа, а потоа и ќе гласа за двете обвинувања против Трамп дека ја злоупотребил функцијата и дека ја попречувал истрагата во врска со тоа дали побарал од Украина да покрене постапка против неговиот претседателски ривал демократот Џо Бајден.

XS
SM
MD
LG