Достапни линкови

Гутереш разочаран од исходот на климатската конференција


Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш изрази разочарување од исходот на конференцијата на ОН за климата. Тој вели дека жали поради тоа што е пропуштена важна можност, бидејќи делегатите на околу 200 земји постигнаа само „минимален компромис“. Маратонската конференција за климата заврши вчера во Мадрид со мал компромис за договорот и со одлагање на клучната одлука за регулирање на глобалниот пазар со јаглен за идната година.

XS
SM
MD
LG