Достапни линкови

Косово- нема договор за владина коалиција


Косово- состанок на Албин Курти од Движењето Самоопределување и Иса Мустафа од Демократскиот сојуз на Косово

Вчерашниот состанок на лидерите на двете партии победнички на октомвриските парламентарни избори во Косово, Албин Курти на Движењето Самоопределување (ВВ) и Иса Мустафа на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), како и неколкуте претходни обиди, заврши без договор за формирање заедничка влада, јави дописникот на МИА од Приштина.

По завршувањето на состанокот во Собранието на Косово, кој траеше повеќе од три часа, синоќа пред новинарите се појавија шефовите на пратеничките групи на двете партии во последниот собраниски состав, Глаук Коњуфца (ВВ) и Авдулах Хоти (ЛДК), кои кратко изјавија дека договор за коалиција се уште не е постигнат, но дека преговорите не се прекинати.

До застој во преговорите меѓу двете досега опозициски партии, кои започнаа веднаш по објавувањето на првичните резултати од гласањето на 6 октомври, дојде откако ЛДК истапи со барање да ја преземе функцијата претседател на државата, откако во април 2021 година ќе му заврши мандатот на актуелниот претседател Хашим Тачи. Изборите во Косово се одржаа на шести октомври.

XS
SM
MD
LG