Достапни линкови

Силен земјотрес во Албанија


од земјотресот што ја погоди Албанија на 21 септември 2019.

Земјотрес со сила од 6,4 степени ја погоди Албанија пред четири часот по локално време. Земјотресот бил регистриран 10 километри северозападно од Шијак на длабочина од 10 километри. Ова е втор силен земјотрес за два месеца што ги принуди граѓаните на Тирана и други места да ги напуштат домовите. Земјотрес со сила од 5,6 степени ја погоди Албанија на 21 септември при што беа оштетени 500 куќи. Тоа, според албанските власти, бил најсилниот земјотрес во изминативе 30 години.

XS
SM
MD
LG