Достапни линкови

Тачи за охридската средба: Не сакаме замена за ЕУ


Косовскиот претседател, Хашим Тачи, на својот официјален профил на Фејсбук напиша дека добил покана за да учествува на самитот во Охрид, но ја одбил поканата.

Според Тачи, одбивањето на поканата има неколку причини. Прво е затоа што на првиот самит Косово не добил покана, второ затоа што единствена цел на Косово како што вели претседателот се НАТО и ЕУ и трето оваа иницијатива додека Србија и БиХ не го признаваат Косово нема логика, заклучува претседателот на Косово.

XS
SM
MD
LG