Достапни линкови

ВМРО-ДПМНЕ контра Исмајлоска: Не се продаваме за сребреници


Архивска фотографија - Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ пред Собранието

По изјава на пратеничката Нола Исмајлоска, една од осумте пратеници кои се одделија од партијата, дека „услов да се биде на пратеничка листа на ВМРО-ДПМНЕ на изборите во 2014 година бил да се прифати да се гласа за промена на името“, реагираа пратеникот Антонијо Молошоски и пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, дека во нивната партија не се продаваат за сребреници.

„Црната кампања на СДСМ веќе оддамна е започната. Немајќи со што да се пофалат и да покажат дека нешто сработиле за своите граѓани, тие одлучуваат секојдневно да го замајуваат и манипулираат народот. Но народот гледа и знае кој, зошто и за кого одработува токму во овој предизборен период. Токму затоа, тоа нема да им успее“, реагираа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ.

Претходно, Милошоски на Фејсбук објави дека нивните пратеници не се продаваат за сребреници.

Услов да се биде на пратеничка листа на ВМРО-ДПМНЕ на изборите во 2014 година беше да се прифати да се гласа за промена на името – вели пратеничката Нола Исмајлоска-Старова во интервју за 360 Степени, која беше исклучена од партијата откако гласаше за Договорот од Преспа.

-Во 2014та кога бевме побарани за кандидати ни беше поставено прашањето дали сме спремни да гласаме за промена на името. Тоа беше услов. Јас одговорив потврдно, рече Исмајлоска.

XS
SM
MD
LG