Достапни линкови

Путин: новото оружје за безбедна Русија


Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека новото руско оружје нема да има конкуренција во светот, но оти Русија нема на никој да му се заканува со него. Тој наведе дека ниту една земја нема хиперсонично, ласерско и друго оружје од новата генерација. Според него, новите оружени системи се со исклучива цел, безбедност на Русија од нови закани. Односите меѓу Русија и Западот паднаа на најниско ниво од Студената војна поради анкетирањето на Крим и други спорни прашања.

XS
SM
MD
LG