Достапни линкови

Заев-Курти: Добрите односи и иницијативи значајни за регионот


Премиерот Зоран Заев

Премиерот Зоран Заев и претседателот на партијата „Самоопределување“ од Косово, Албин Курти на денешната средба констатирале дека добрите односи и новите иницијативи за соработка меѓу меѓу двете земји се од исклучително значење за Западен Балкан и за регионот од аспект на заедничките аспирации за членствово Европската Унија.

На средбата, како што соопшти владината прес-служба, се разговарало за идната соработка која има силни потенцијали да ги зајакне билатералните врски во интерес на граѓаните на Северна Македонија и Косово.

На средбата како приоритети биле издвоени проектите за инфраструктурно поврзување, меѓу кои, освен автопатот Скопје-Блаце, се посочиле како особено добредојдени патните поврзувања меѓу Тетово и Призрен, како и дооформувањето на капацитетите на граничниот премин Јажинце кои во голема мерка ќе ја олеснат комуникацијата на граѓаните и на бизнис иницијативите меѓу градовите од западниот дел на Северна Македонија и југозападниот регион на Косово.

XS
SM
MD
LG