Достапни линкови

Трамп: нема веќе пари за борба против пожарите во Калифорнија


шумски пожари во Калифорнија

Американскиот претседател Доналд Трамп се закани дека ќе го прекине федералното финансирање на борбата против шумските пожари во Калифорнија. Тој ги критикуваше напорите на гувернерот на Калифорнија Гевин Њусом, оценувајќи дека тој лошо се справува со кризата. Поголемиот дел од пошумениот дел на Калифорнија е под федерална, а не под државна контрола. Шумските пожари бесенеат низ Калифорнија скоро еден месец, уништувајќи многу домови и принудувајќи стотици илјади луѓе на евакуација. Во минатата недела беше прогласена вонредна состојба.

XS
SM
MD
LG