Достапни линкови

Секој припадник на АРМ ќе добива по 7000 денари месечен надоместок


Министерката за одбрана Радмила Шекеринска

Од први март следната година секој припадник на Армијата, без разлика дали се работи за воен или за цивилен персонал, ќе добива месечен надоместок од околу 7.000 денари. Надоместокот ќе биде за закупнина или станарина за решавање на станбеното прашање, рече денеска вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска.

Таа вели дека следната година Министерството за одбрана ќе искористи над седум милиони евра од својот буџет и ќе ја насочи кон припадниците на Армијата. Новото законско решение за користење на средствата за закупнина нема да важи само за припадниците кои добиле станови од поранешна ЈНА.

XS
SM
MD
LG