Достапни линкови

Могерини и лидерите на Западен Балкан: клучна цел евроинтергацијата


Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини и лидерите на земјите од Запaдeн Балкан

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини и лидерите на земјите од Запaдeн Балкан се согласиле синоќа на работната вечера во Брисел дека интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ останува клучна стратегиска цел на Унијата и на регионот. „Тие исто така изразија жалење поради одлуката на Европскиот совет за неотворање на преговорите за пристап со Сееврна Македонија и Албанија“, се наведува во соопштението по средбата.

XS
SM
MD
LG