Достапни линкови

Во Бугарија се одржуваат локалани избори


Aктуелната градоначалничка Јорданка Фандакова бара четврти мандат.

Во Бугарија денеска се одржуваат локални избори кои претставуваат тест за централно-десничарската партија на премиерот Бојко Борисов. Проруските социјалисти и либералниот про-западен блок се пртив кандидати на партијата на Борисов, која победа на изборите во 2014 година.

Околу 6,2 милиони луѓе имаат право да учествуваат на изборите.

Во трката за градоначалник во главниот град Софија актуелната градоначалничка Јорданка Фандакова од владеачката партија бара четврти мандат. Нејзина против кандидатка е Маја Манолова, независен кандидат поддржан од опозициските партии.

XS
SM
MD
LG