Достапни линкови

Демонстрантите се судрија со полицијата во Барселона


Илустративна фотографија.Протести во Барселона.


Полицијата во Барселона вчера се судри со демонстрантите кои бараат независност за Каталонија по демонстрациите против затворските казни изречени против сепаратистичките лидери за нивните улоги во немирите во 2017 година.

Овие протести го означија крајот на напнатиот мир, што уследи по шестдневните протести што започнаа на 14 октомври, откако Врховниот суд на Шпанија ги прогласи 12 каталонски лидери за виновни за заведување и други злосторства.

Стотици претежно млади луѓе го опколија седиштето на Националната полиција во центарот на Барселона, главниот град на Каталонија и фрлаа разнобојни пластични топки и шишиња врз полицајците. Редот сепак брзо се воспостави, за разлика од претходните протести кои станаа насилни во кои беа повредени околу 500 полицајци и цивили.

Претходно истиот ден, полицијата на Барселона соопшти дека околу 350.000 луѓе мирно се движеле во градот, а многумина мавтале со знамиња за независност за Каталонија.

XS
SM
MD
LG