Достапни линкови

Во Ирак испратени елитни сили за соборување на протестите


Антивладини протести во Ирак

Премиерот на Ирак Адил Абдул-Махди нареди елитната служба за борба против тероризам (ЦТС) да ги урива антивладини протести што ја зафатија земјата во изминатите недели, известуваат западните новински агенции.

Махди им нареди на силите на КТС „да ги искористат сите неопходни мерки“ за да ги спречат протестите, цитираше Ројтерс. Ројтерс објави дека трупите на ЦТС ги презеле контролните пунктови во населбите околу централниот плоштад Тахрир во Багдад на полноќ и почнале да ги истиснуваат демонстрантите надвор од областа. Редовните безбедносни сили порано не беа во можност да го расчистат плоштадот на демонстрантите и покрај тоа што употребуваа солзавец.

Полициски извори за Ројтерс изјавиле дека четири лица загинале во главниот град, откако бил употребен солзавец од безбедносните лица.

XS
SM
MD
LG