Достапни линкови

Свештеник стравува дека повеќето од жртвите во камионот во Британија се од Виетнам


Повеќето од 39 лица пронајдени мртви во камионот во близина на Лондон, најверојатно биле од Виетнам, изјави локален виетнамски свештеник.

Телата беа откриени во средата во камион на околу 32 км источно од центарот на Лондон.

Полицијата соопшти дека првично верувала дека мртвите биле Кинези, но Пекинг соопшти дека националностите сè уште не се потврдени. Кинеските и виетнамските власти сега соработуваат со британската полиција, наведуваат од амбасадите на двете држави.

Католичкиот свештеник Ентони Данг Ху Нам, од Виетнамската провинција Нге Ан, на 300 километри јужно од Ханој, за Ројтерс изјави дека тој е во комуникација со членовите на семејството на жртвите.

„Целата област е опфатена во тага“, изјави Нам денеска.

XS
SM
MD
LG