Достапни линкови

Измерени над 1.000 ПМ честички во Куманово


Илустрација. Загаден воздух.

Синоќа во Куманово во воздухот се измерени 1.028 ПМ честички на 100 микрограми.

Кумановци се жалеа дека се шири непријатна миризба во повеќе делови од градот.

Загадувањето на воздухот почна по 18:00 часот, а граѓаните реагираа на социјалните мрежи, споделувајќи фотографии од апликацијата "Мој воздух" и бараа од властите засилени контроли и санкции против загадувачите.

XS
SM
MD
LG