Достапни линкови

Србија и Евроазиската економска унија со договор за слободна трговија


Премиерите на Русија и на Србија Дмитри Медведев и Ана Брнабиќ, Белград, 19.10.2019.

Денеска во Москва српската премиерка Ана Брнабиќ треба да потпише договор за слободна трговија меѓу Србија и Евроазиската економска унија, предводена од Русија. Влегувањето на Србија во оваа трговска зона, според оценките во Белград и во Москва, ќе значи нејзина целосна нова фаза со оглед на тоа што влегува на пазар со капацитет од над 182 милиони потрошувачи. Оваа унија е основана во 2015 година, и во неа како членки се вклучени: Русија, Ерменија, Белорусија, Казахстан и Киргистан.

XS
SM
MD
LG