Достапни линкови

Претседателот на Чиле Пињеира: ние сме во војна


Сантијаго

Претседателот на Чиле Себастијан Пињеира изјави дека земјта била во војна по тридневните нереди и грабежи во кои најмалку седум лица го загубија животот. Ова е најголемиот социјален бунт во Чиле во изминативе неколку децении.Во Сантијаго е воведен полициски час, а вонредна состојба има и во други градови. Протестите почнаа во петокот поради зголемувањето на цените на метрото во Сантијаго. Премиерот во саботата ја суспендира оваа одлука, но протестите продолжија.

XS
SM
MD
LG