Достапни линкови

Пенс и Помпео во Турција со барање примирје во Сирија


потпретседателот Мајк Пенс и државниот секретар Мајк Помпео

Американскиот претседател Доналд Трамп најави дека денеска потпретседателот Мајк Пенс и државниот секретар Мајк Помпео ќе отпатуваат за Турција на преговори за прекин на огнот во Сирија. „Ние бараме примирје“, изјави Трамп кој во понеделникот безуспешно го повика турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган да ја запре воената офанзива против курдските групи на северот на Сирија.

XS
SM
MD
LG