Достапни линкови

Датумот е едно, а друго се принципите, вели амбасадорот Тимоние


Кристијан Тимоние

Прашањето за датумот е едно, а друго се принципите, кои се важни колку што е важно и да соработуваме, изјави денеска францускиот амбасадор во Македонија, Кристијан Тимоние, на новинарско прашање поврзано со Франција и претстојната одлука на ЕУ за датум за пристапни преговори со Македонија.

„Ако има нешто што нè обединува, нас европските претставници, тоа е едно нешто: На Северна Македонија, по сите досегашни напори и напорите што ќе следуваат, местото ѝ е помеѓу нас во ЕУ, да соработуваме. Можам да ви кажам дека сме мотивирани за соработка“, изјави Тимоние по свеченоста по повод 11 Октомври во Куамново.

XS
SM
MD
LG