Достапни линкови

Беркли - Барние: Состанокот за Брегзит беше конструктивен


Илустрација

Преговарачот на Европската унија за Брегзит, Мишел Барние, изјави дека денешната средба со со неговиот британски колега, Стивен Баркли, била „конструктивна“, но дека треба да се има трпени, пренесе Ројтерс.

„Бидете трпеливи. Брекзит е како качување по планина. Потребна е будност, решеност и трпеливост“, им рече Барние на новинарите по завршувањето на состанокот и замина веднаш да ги информира претставниците на ЕУ-ленките.

Веднаш потоа и портпаролот на британската преговарачка страна оцени дека состанокот Баркли - Барние бил „конструктивен“.

XS
SM
MD
LG