Достапни линкови

Пратеникот на САД за Косово Гренел денеска во Приштина


амбасадорот Ричард Гренел

Специјалниот пратеник на американскиот претседател Доналд Трамп за разговорите меѓу Србија и Косово амбасадорот Ричард Гренел денеска ќе престојува на Косово, а попладне ќе има средба со претседателот Хашим Тачи. Има најави дека Гренел ќе се сретне и со лидерот на Самоопределување Албин Курти кој има можност да стане премиер на Косово по изборната победа во неделата. Гренел, според најавите, ќе престојува и во Белград на средба со претседателот Александар Вучиќ.

XS
SM
MD
LG