Достапни линкови

Курти: во ЕУ не може да се случи национално обединување на Албанците


Лидерот на Самоопределување и најверојатно иден премиер на Косово Албин Курти

Лидерот на Самоопределување и најверојатно иден премиер на Косово Албин Курти изјави дека во ЕУ не може да се случи национално обединување на Албанците, но оти може да постои идеја за федерација. „Косово и Албанија треба да се приближат, интегрираат во идејата за федерација, како Германија, со децентрализирани институции“, оцени Курти. Тој претходно изјави дека нема да брза со продолжувањето на разговорите меѓу Белград и Приштина.

XS
SM
MD
LG