Достапни линкови

Расте бројката на загинати демонстранти во Ирак


Демонстранти бегаат за време на полициски час во Ирак

Комисијата за човекови права на ирачкиот Парламент соопшти дека бројката на жртви на масовните протести низ Багдад и земјата пораснала на 93 лица, откако немирите продолжија петти ден по ред. Речиси 4000 луѓе, според комисијата, се повредени откако започнаа протестите против невработеноста, корупцијата и лошите јавни услуги.

Последните бројки за нови жртви доаѓаат откако истакнатиот шиитски свештеник Моктада ал Садр ја повика Владата да пдонесе оставка и да се спроведат вонредни избори под надзор на ОН. Во телевизиско обраќање ирачкиот премиер Адел Абдул Махди порача дека ќе одговори на барањата на демонстрантите, но и предупреди дека нема магично решение за проблемите на земјата.

XS
SM
MD
LG