Достапни линкови

Намалена потрагата по исчезнатите морнари во Атлантскиот океан


Илустрација

Властите од францускиот остров Мартиник соопштија дека ја намалуваат потрагата по седум морнари кои исчезнаа откако нивниот брод кој пловел под знамето на Луксембург претрпел тешкотии поради урганот Лоренцо и потонал. Поголемиот дел од членовите на екипажот биле Украинци, меѓу нив имало и Јужно Африканец и Филипинец, а двајцата капетани биле од Русија и од Хрватска.

Тројца членови на екипажот беа спасени на 28 септември. Телата на четворица други морнари беа пронајдени по неколку дена. Според соопштението на властите, нема шанси морнарите по една недела да преживеале и да биле добро опремени, при што отсега ќе се издаваат редовно пораки до комерцијалните бродови кои поминуваат низ регионот за потрага на исчезнатите.

XS
SM
MD
LG