Достапни линкови

ЕУ одби викендов да го разгледува предлогот за Брегзит


Британскиот премиер Борис Џонсон

ЕУ го одби барањето на Британија викендов да разговара за Брегзит откако премиерот Борис Џонсон го поднесе предлогот за измена на договорот за напуштање на европскиот блок. Европската комисија соопшти дека новиот предлог за Брегзит не обезбедил основа за негово финализирање. Портпаролката на комисијата, Наташа Бертауд изјави дека на Британија ќе и се даде нова можност да го презентира предлогот в понеделник.

XS
SM
MD
LG