Достапни линкови

Украинскиот обвинител нема докази за илегални активности на Бајден


Главниот обвинител на Украина Руслан Рјабошапка

Главниот обвинител на Украина Руслан Рјабошапка денеска изјави дека не знае за каква било нелегална активност од страна на синот на поранешниот потпретседател на САДЏо Бајден, но, дека неговата канцеларија разгледува неколку затворени случаи, вклучително и оние поврзани со бензинска компанија каде работел Хантер Бајден, син на Џо Бајден. Рјабошавка изјави дека не бил контактиран од ниту еден странски адвокат за случајот околу компанијата Бурисма, односно гасната компанија што го ангажирала Бајден во 2014 година.

Како што јавуваат агенциите, телефонски повик меѓу претседателот Доналд Трамп и неговиот украински неговиот колега Володимир Зеленски во кој лидерот на САДбара истрага за Бајденс стана главна точка за негов импичмент. Американските законодавци разгледуваат дали Трамп стекнал лична политичка корист преку притисок врз странската влада да испита еден од неговите главни политички ривали.

„Јас немам такви информации“, рече Рјабошавка во одговор на прашањето дали има докази за сторено дело од страна на синот на Бајден. На прашањето дали личниот адвокат на Трамп, Рудолф Џулијани го контактирал, украинскиот обвинител истакна дека неговата канцеларија не била контактирана од странци, додавајќи дека „обвинителите се надвор од политиката“.

Коментарите од Киев доаѓаатпо веста на 3-ти октомври дека високи американски дипломати се му понудиле на Зеленски висока посета на Вашингтон во замена за ветувањето на новоизбраниот претседател дека ќе се спроведеистрага за семејството на Бајден.

XS
SM
MD
LG