Достапни линкови

Воспоставени дипломатски односи со Тунис и со Ерменија


Министерот Никола Димитров

Министерот за надворешни работи Никола Димитров и министерот за надворешни работи на Тунис Кемаис Зинаи потпишаа Протокол за воспоставување дипломатски односи меѓу двете земји на маргините на Генералната дебата на 74-тата сесија на Генералното собрание на Обединетите нации,. Протокол за воспоставување дипломатски односи, како што соопшти МНР, Димитров потпишал и со неговиот ерменски колега Зохраб Мнацаканјан.

Министерот Димитров и неговиот грузиски колега Давид Залкалиани потпишаа Протокол за соработка меѓу двете министерства и поставија основа за поинтензивна соработка.

На маргините на Генералното собрание на ОН Димитров имаше билатерална средба со неговиот колега од Летонија Едгарс Ринкевич, кој изразил поддршка за македонските евроинтеграции.

XS
SM
MD
LG