Достапни линкови

Трамп се надева на „величенствена трговска спогодба“ со Британија


Американскиот претседател Доналд Трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп изрази надеж дека со Британија, кога ќе излезе од Европската унија, ќе постигне „велчествена“ трговска спогоддба. „Блиску соработуваме со британскиот премиер Борис Џонсон за величенствена трговска спогодба“, изјави тој во Њујорк каде што е во тек 74 годишно заседание на Генералното собрание на Обединетите нации. На Британија ќе и биде неопходна амбициозна трговска спогодба со САД за да ги надомести штетите од своето излегување од ЕУ.

XS
SM
MD
LG