Достапни линкови

Арапските партии го поддржаа Ганц за израелски премиер


Бени Ганц

Сојузот партии Заедничка листа со 13 пратеници од кои мнозинството се израелски Арапи го поддржаа Бени Ганц, лидерот на сојузот на партииите од центарот Сино бело за нов премиер на Израел. Тоа е прв пат од 1992 година кога арапските пратеници му овозможија на Јицак Рабин да обезбеди мнозинство пред потпишувањето на привремениот мировен договор со Палестинската ослободителна организација. „За нас е најважно премиерот Бенјамин Нетанјаху да се тргне од власт, изјави лидерот на Заедничка листа Ајман Одех.

XS
SM
MD
LG