Достапни линкови

Ердоган: Светот е поголем од петте членки на СБ на ОН


Реџеп Таип Ердоган

Претседателот на Република Турција Реџеп Таип Ердоган вчера во Истанбул го критикуваше Советот за безбедност на Обединетите нации, порачувајќи дека не се во состојба да го решат израелското прашање, јави агенцијата Анадолија.

„Сите подготовки долж границата со Сирија се завршени. САД се наш стратешки партнер, наш партнер во НАТО, веќе долги години го продолжуваме нашето стратешко партнерство. Наша желба не е да сме во ситуација да бидеме против САД. Исто така, го немаме тој луксуз само да ја надгледуваме и занемаруваме поддршката на терористичките организации од страна на САД. Очигледна е нивната поддршка на терористичките организации како што се ЈПГ/ПКК,“ рече Ердоган.

Тој упати критики кон Советот за безбедност на Обединетите нации, порачувајќи дека „светот е поголем од пет“ – алудирајќи на петте постојани членки на СБ на ОН.

XS
SM
MD
LG