Достапни линкови

Могерини на работна вечера со лидерите од западен Балкан


Федерика Могерини

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини денеска во Њујорк ќе се сретне со лидерите од Западен Балкан.

Могерини во пресрет на почетокот на Генералното собрание на ОН во Њујорк ќе има работна вечера со лидерите од Западен Балкан, наведуваат од Европската Комисија.

Пред почетокот на Генералното собрание на ОН, од Брисел истакнуваат дека ЕУ останува лидер во областа на глобалната соработка, продолжува да ги поддржува мирот и демократијата и да ги промовира меѓународното право и човековите права.

XS
SM
MD
LG