Достапни линкови

Џафери го вратил на доработка барањето за Анкетна комисија за СЈО


Претседателот на Собранието, Талат Џафери

Претседателот на Собранието Талат Џафери писмено го вратил на доработка предлогот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ за формирање парламентарна Анкетна комисија за работата на СЈО, со образложение дека во него не се содржело „уставното име“ на државата, а опозициската партија сега има има рок од 15 дена да ги отстрани недостатоците кои ги утврдил парламентарниот спикер.

На ова реагираше пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, кој ја информираше јавноста дека Џафери го одбил формирање на анкетна комисија која ќе треба да испита како и на што СЈО ги трошело парите од државнот Буџетот. Рече дека меѓу другите забелешки кои Џафери ги наведува како пропусти во поднесената предлог-одлука е и тоа дека во неа не е наведено уставното име на државата.

XS
SM
MD
LG