Достапни линкови

Гласање во ОН за примирје во дел од Сирија


Советот за безбедност на Обединетите нации

Германија, Кувајт и Белгија побараа за денеска Советот за безбедност на Обединетите нации да гласа за резолуција во која се повикува на „итен прекин на огнот“ во сиријската провинција Идлиб. Посматрачите оценуваат дека Русија би можело да стави вето на документот кој предвидува прекинот на огнот да стапи на 21 септември. Во текстот се додава дека цел на примирјето е спречување на дополнително влошување на веќе катастрофалната ситуација во Идлиб. Идлиб се наоѓа во близина на турската граница и е последната провинција под контрола на бунтовниците

XS
SM
MD
LG