Достапни линкови

Шпанија, ниеден кандидат не може да формира влада


Шпанскиот крал Фелипе Шестти

Шпанскиот крал Фелипе Шестти објави дека нема да предложи ниту еден кандидат за формирање на нова влада со што би требало да се отвори патот за одржување нови парламентарни избори, четврти во изминативе четири години. До ова доаѓа откако социјалистот Педро Санчес, победник на изборите кон крајот на април, не успеа да ја добие потребната поддршка повторно да биде премиер. Санчес изјави дека Шпанија е „осудена“ да се варти на избиралиштата на 10 ноември.

XS
SM
MD
LG