Достапни линкови

Во Анкара средба меѓу Ердоган, Рохани и Путин


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ќе им биде домаќин на претседателите на Иран и на Русија Хасан Рохани и Владимир Путин

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ќе им биде домаќин на претседателите на Иран и на Русија Хасан Рохани и Владимир Путин. Главна тема на сотстанокот во Анкара ќе биде сирискиот конфликт. Ова е петта средба на лидерите на овие земји во врска со сирискиот конфликт од 2017 година. Русија и Иран го поддржуваат сирискиот претседател Башар ал Асад, додека Турција е против него и поддржува некои бунтовнички групи.

XS
SM
MD
LG