Достапни линкови

Вицепремиерот Османи на средба со Могерини


Федерика Могерини и Бујар Османи

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска во Брисел треба да се сретне со високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на Европската Унија и потпретседателката на Европската комисија, Федерика Могерини. Вицепремиерот Османи претходно престојуваше во Шведска, а по Брисел ќе ги посети и Берлин и Варшава. Централна тема посетите, како што соопшти Кабинетот на Османи, ќе бидат македонскитеевропски перспективи во пресрет на одлуката за почеток на преговорите во октомври оваа година.

XS
SM
MD
LG