Достапни линкови

Владата го осуди инцидентот пред конзултатот во Мелбурн


Владата најостро го осуди инцидентот пред конзулатот во Мелбурн откако група на македонски иселеници запалија грчко и бугарско знаме и картонска макета од премиерот Зоран Заев и вицепремиерката Радмила Шекеринска.

„Ваквите дејствија го нарушуваат имиџот на земјата, на македонскиот народ и на граѓаните на Северна Македонија во очите на демократската јавност. Говорот на омраза е одлика на едно минато и напуштено време на кое мнозинството од граѓаните во земјава и дијаспората се спротивставија и кое е неприфатливо за домашните и глобалните демократски стандарди“, се наведува во реакцијата на Владата.

Според Владата, сите кои потпалуваат нетрпение и конфликти треба да одговараат пред надлежните институции, а чинот не е одлика на патриотизам, ниту пак слика за дијаспората.

XS
SM
MD
LG