Достапни линкови

Турција и САД почнаа заеднички патроли на северот на Сирија


Војници на САД во Сирија

Турски и американски сили вчера спроведоа прва заедничка копнена патрола во североисточниот дел на Сирија како дел од договорот за „слободна зона“ за која се залагаше Анкара. Турција се надева дека таквата зона, околу 30 километри длабоко во Сирија ќе ги држи сириските Курди подалеку од турската граница. Курдите им се сојузници на САД во борбата против Исламската држава.

XS
SM
MD
LG