Достапни линкови

Од топлотен бран годинава во Франција умреле 1.500 луѓе


Париз, илустрација

Француската министерка за здравство Агнес Бизин изјави дека во таа земја од годинашниот топлотен бран умреле 1.500 луѓе. Тоа, според неа, било многу повеќе од просекот за тој период од годината. Половината од починатите имале над 75 години. Тополотниот бран во Франција траел 18 дена во текот на јуни и јули.

XS
SM
MD
LG