Достапни линкови

Прастара игра се враќа во Мексико Сити


Прастара игра се враќа во Мексико Сити
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:59 0:00

Играта од „Патот до Ел Дорадо“, кој всушност датира од 1400 години пред наша ера, се враќа на улиците во Мексико Сити. Целта на играта е да се даде гол со топката, која вообичаено тежи околу 4 килограми. Кругот за гол е закачен на ѕид, а неговата висина варира во зависност од верзијата на играта.

Категории

XS
SM
MD
LG