Достапни линкови

Над 130 училишта во Хрватска без првачиња


Илустрација

Влошување на демографската состојба во Хрватска покажува фактот дека во 137 основни училишта не е запишано ниту едно дете во прво одделение покажуваат податоците од хрватскатаКанцеларија на државната управа од јуни годинава. Поради тоа, Министерството за наука и образование привремено ќе затвори 12 подрачни училишта се додека не се подобри ситуацијата со бројот на ученици. За споредба, минатата година бројот бил помал – само осум училишта биле затворени заради празни школски клупи за деца во прво одделение, јавуваат хрватските медиуми .

XS
SM
MD
LG