Достапни линкови

Законот за блокирање на Брегзит без договор помина прва фаза


Дебатата во британскиот Парламент за законот

Британскиот Парламент го поддржа законот во прво читање со кој ќе се блокираат плановите на премиерот Борис Џонсон за напуштање на земјата на ЕУ без договор.

Пратениците сега дебатираат за амандманите на законот, кој доколку биде усвоен ќе го принуди Џонсон да бара одложување на Брегзит до 31 јануари, доколку не биде направен нов план за развод на Британија од ЕУ. Џонсон сака Британија да го напушти европскиот блок до 31 октомври без разлика дали ќе се постигне договор.

XS
SM
MD
LG