Достапни линкови

Во Косово осудени 6 лица за планирање терористички напади


Илустрација

Шест лица на вкупно 25 години затвор се осудени за планирање терористички напади врз припадници на мисијата на КФОР, објекти на Српската православна црква, како и дискотеки во Косово. Судот наредил и конфискација на 9000 евра и огнено оружје.

Според обвинението, тие планирале да формираат организација што ќе подготвува терористички и самоубиствени напади во Косово, Албанија и Северна Македонија. Цели на планирани напади биле две дискотеки во Грачаница, како и православната црква во Северна Митровица.

XS
SM
MD
LG